Delivery & Return:Free shipping on all orders over $50
Estimated Delivery:7-15 days international
People:17 people viewing this product right now!
Easy Returns:Enjoy hassle-free returns within 30 days!
Payment:Secure checkout
SKU:85959413
Keep it classic with Sparkle Just White 2-ply paper towels. They’re just right for your everyday messes without wiping out your savings! With the 24 Giant Pick-A-Size at 107 sheets per roll, it’s like you are actually getting 36 Regular rolls. Amazing, right!? Sparkle gives you more options when cleaning up messes with Pick-A-Size sheets. Sparkle paper towels with Thirst Pockets will simply deliver your kind of clean, so you can move on to what makes you shine. So, why are you still reading? Go ahead; pick up some Sparkle paper towels for your home, so you can go shop for the fun stuff!
24 Giant Rolls = 36 Regular Rolls
107 Pick-A-Size sheets per roll
With Thirst Pockets
Just White
2-ply paper towel
I'll order them againAs anyone who has ever purchased paper towels knows, $1 per roll is excellent PT value. Currently going for $23.91/24 pack, that is OBVIOUSLY achieved. Really, that should be the end of the review, but I can't let down the paper towel knowledge-hungry masses. Here is my review in the form of an acrostic poem. New gimmick! Take that all you haters who called me a one-trick pony. Shoutout to my friends Sasso and Blackout who love acrostic poems.P - Print-Free - I originally purchased the "print" version of these. I had no idea what that meant. I didn't really need a bunch of girly flowers all over my paper towels. Even Mrs. Philyodaddy thinks they are tacky looking. OOPS. Don't repeat my mistake. Ordered the "White" on the second-go-around.A - Awesome cleaning utensil.P - Pet clean up made easier. Imagine cleaning up Dog crap with just your hands?E - Earth Shattering Fact - For every Roll sold, I will NOT be donating any money to charity.R - Regular Rolls are smaller than these GIANT Rolls. Size Matters. Ask Mrs. Philyodaddy. Never used that one before!T - Totally comparable to Bounty which I believe has a pretty tight grip on the PT market. Monopolies suck, except for the game and Google Search.O - Outrageously good value at $1/rollW - Wowsers, I am still going with this acrostic themeE - Eli Manning recommended. Fact.L - Labeled this review - "Amazon Verified Purchase". Philyodaddy paid for this!S - Super Spectacular Acrostic Poem by meAdditional Point:Is it just a me thing, or does no one use paper napkins any more outside of a (cheap) restaurant or fast food joint? Honestly, everyone has paper towels, why would you not use these in your home instead of paper napkins? They are better in every possible way. I grew up in a paper napkin-househould and it has really made me question the sanity of the parents of philyodaddy.The case of 24 rolls come packaged as 2 packs @ 114.4 square feet for the two rolls. There are twelve 2 packs per case. 114.4 x 12 = 1372.8 square feet per case of 24 rolls. The square footage for this product cannot be found any where in the seller's description. First, it shouldn't be difficult to determine how much it costs you for a paper towel. There was a time you could buy paper towels or toilet paper and compare it to any other brand on the shelf. Now you have large rolls, giant rolls, mega rolls, pick a size or select a size, one sheet is taller one shorter, one sheet is longer one shorter, its to the point where you can't look at the same brand and figure out how much anything cost let alone another brand. Each manufacturer or seller provides different information but not enough for you to compare one brand to another. No matter what name you give the largest roll of paper towels or toilet paper today jumbo, colossal, mega - giants is basically no larger the then the standard rolls sold in the 1940's until the late1990's. Like everything else these days the rolls are shrinking in height, width, length and number of sheets per roll. You have to admit when you try to compare one brand or all brands your head will spin trying to figure out prices. That's why I gave it 3 stars. It works great for a paper towel, just can't figure out if I got robbed or got a bargain. At least now I know what my cost per square foot is. The current price is $23.91 with free shipping. So $23.91 ÷ 24 rolls = 99.625 cents per roll. At this point I still don't know how much it really cost because a roll could mean anything, what you need is price per square foot. $23.91 ÷ 1372.8 total square feet = .01741 cents per square foot. You need the total square feet, doesn't matter how many rolls, if they're mega, jumbo, etc., or how many sheets. If you divide your total square feet by your total cost you have your true cost. The big problem is finding all the information you need to figure out the total square footage. You either need square feet per roll(s) or you need the exact sheet size. If you know the sheet size just Google "square foot calculator" enter the sheet size the multiply that number by the number of sheets in the roll then by the number of rolls, see what I mean? So if I find a paper towel that cost less than .01741 cents per square foot I'll know they're cheaper than these. Good luck!